Tervetuloa tapahtumiimme!
Julkaisemme kalenterissa myös muiden järjestämiä tapahtumia. Voit tarjota tapahtumaasi kalenteriin tällä lomakkeella >>.

- Tämä tapahtuma on mennyt.
Dentedie – nganasanien revontulet
21.10.2018 @ 13:00 - 14:00
Vapaa pääsy
Tervetuloa Musiikkitalon aulan kahvilaan kuuntelemaan maailman pohjoisimman alkuperäiskansan musiikkia!
Dentedie (Дентэдиэ) on vuonna 2006 perustettu maailman ensimmäinen nganasanien kieltä ja kulttuuria esittelevä folkloreryhmä, jossa on ollut mukana kolmen sukupolven edustajia. Ryhmä on vuosien varrella osallistunut moninaisiin festivaaleihin sekä elokuva- ja tv-ohjelmiin. Yhtyeen perustaja ja taiteellinen johtaja on Svetlana Zhovnitskaja, joka on samalla nganasanin kirjakielen äiti. Suomessa esiintyvään ryhmään kuuluu viisi esiintyjää, joilla äidinkielenä on nganasan. Esiintyjien keski-ikä on korkea, mikä johtuu nganasanien yleisestä ikärakenteesta. Dentedien esitys tuo mukanaan Taimyrin niemimaan tuulen ja sukupolvelta toiselle kulkeneet uskomukset. Esitys yhdistelee nganasanien tanssia, suullista perinnettä, laulua, soittimia, pukuja, shamanismia ja rituaaleja. Esiintyjien lauluäänten ja taustanauhojen lisäksi ääntä saadaan perinnesoittimista, kuten erilaisista rummuista, ”poronsorkista”, munniharpuista ja kellosoittimista.
Samalla kun vietät sunnuntai-iltapäivää siperialaisen kansanmusiikin parissa, voit nauttia Musiikkitalon kahvilan maukkaista leivonnaisista ja vastajauhetusta kahvista. Istahda nauttimaan ja viihdy!
Aiheeseen liittyvät Tapahtumat
Tapahtumajärjestäjille: Varmistathan, että tapahtumasi on Suomi-Venäjä-seuran julkaisulinjan mukainen ja tiedot ajan tasalla >>