Tervetuloa tapahtumiimme!
Julkaisemme kalenterissa myös muiden järjestämiä tapahtumia. Voit tarjota tapahtumaasi kalenteriin tällä lomakkeella >>.

- Tämä tapahtuma on mennyt.
Kulttuurivartti Kangasalla: Kiovan kokemuksia 1980- ja 1990-luvulla. Perestroika, Tšernobyl ja itsenäistyminen.
22 tammikuun @ 14:00 - 16:00

Pertti Paltila: Kiovan kokemuksia 1980- ja 1990-luvulla. Perestroika, Tšernobyl ja itsenäistyminen.
Pertti Paltila oli Tampereen kaupungin palveluksessa 1972–2006 kansliasihteerinä, apulaiskaupunginsihteerinä, kansainvälisten asioiden sihteerinä ja päällikkönä ja osallistui virkauransa aikana mm. ystävyyskaupunkitoimintaan Kiovan kanssa.
Paltila oli jo 1970 Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan edustajana Kiovan yliopiston Komsomol-komitean vieraana. 1970-luvulla toteutettiin Tampereen ja Kiovan kaupunkien delegaatioiden vaihtoa ja käytiin sekä virallisia että vapaamuotoisia keskusteluja kaupunkien edustajien kesken.
Tampereella 1981 pidettyjen Suomen ja Neuvostoliiton ystävyyskaupunkien kokouksen yhteydessä paljastettiin ystävyyden patsas Kiovan puistossa. Tampereen delegaatio osallistui kaupunginjohtaja Pekka Paavolan johdolla 1982 Kiovan 1500-vuotisjuhliin. Näiden tapahtumien ja vierailujen seurauksena alkoi tiivis yhteistyö, jota Tampereen puolesta koordinoi apulaiskaupunginsihteeri Pertti Paltila ja Kiovan puolesta kansainvälisten asioiden päällikkö Vladimir Melnik.
1980-luvulla ja 1990-luvun alkupuolella toteutettiin Tampereen päiviä Kiovassa ja Kiovan päiviä Tampereella, vaihdettiin valtuuskuntia ja asiantuntijoita, avustettiin Tšernobylin ydinvoimalaonnettomuuden uhreja, perustettiin Tampere-Kiovan kauppahuone toteuttamaan rakennushankkeita Kiovassa sekä edistettiin yliopistojen, kauppakamarien, yritysten ja yhteisöjen kanssakäymistä.
Paltila oli Lahden ja Oulun kollegoidensa kanssa perustamassa 1991 Ukrainan itsenäistymisen jälkeen Suomi-Ukraina ystävyysseura ry:tä ja oli myös seuran ensimmäinen puheenjohtaja.
Paltila on vuodesta 2018 ollut Suomi-Venäjä-seuran Messukylän osaston johtokunnan jäsen ja vuodesta 2022 Tampereen Suomi-Venäjä-seuran johtokunnan puheenjohtaja.
– – – – – – – – – – –
Kulttuurivartti on vajaan tunnin mittainen esitys, jonka jälkeen on mahdollisuus keskusteluun ja kahvi- ja teepöydän herkuista nauttimiseen. Voi myös koettaa onneaan arpajaisissa. Tilaisuus on muuten ilmainen, mutta tarjoilu maksaa 7 € ja arpa 2 €.
Aiheeseen liittyvät Tapahtumat
Tapahtumajärjestäjille: Varmistathan, että tapahtumasi on Suomi-Venäjä-seuran julkaisulinjan mukainen ja tiedot ajan tasalla >>