Tervetuloa tapahtumiimme!
Julkaisemme kalenterissa myös muiden järjestämiä tapahtumia. Voit tarjota tapahtumaasi kalenteriin tällä lomakkeella >>.

- Tämä tapahtuma on mennyt.
Miten perustella venäjän kielen opiskelua? – seminaari
19.11.2024 @ 17:00 - 19:00

Suomi-Venäjä-seura järjestää vuosittain venäjän kielen opettajille ja muille kiinnostuneille ajankohtaisseminaarin etäyhteyksin. Tänä vuonna teemana on Miten perustella venäjän kielen opiskelua? Eri puolilla Suomea on ollut huolta lasten ja vanhempien kiinnostuksen vähäisyydestä sekä kuntien ja koulujen säästöistä, jotka helposti kohdentuvat vieraisiin kieliin. Seminaarissa kuulemme asiantuntijapuheenvuoroja ja jaamme yhdessä kokemuksia toimivista perusteluista.
Ohjelma
(päivitetty 8.11.2024)
klo 17 Avaus, Riku Savonen, Suomi-Venäjä-seura
klo 17.05-17.30 Jussi Lassila, Ulkopoliittinen instituutti: Miksi venäjän kieltä tarvitaan Suomessa?
17.30-17.45 Sani Kontula-Webb, Cultura-säätiön johtaja/Juhlarahaston asiamies: Juhlarahaston apurahahaku avoinna 30.11.2024 asti
klo 17.45 Kokemuspuheenvuoroja venäjän kielen opetuksen puolustamisesta:
Katri Anttila, johtava rehtori, Itä-Suomen koulu
Ekaterina Tähkäpää, Suomalais-venäläisten kieliluokkien kannatusyhdistys ry (Puolalan koulu, Turku)
Keskustelua
Tilaisuus päättyy klo 19 mennessä.
Aiheeseen liittyvät Tapahtumat
Tapahtumajärjestäjille: Varmistathan, että tapahtumasi on Suomi-Venäjä-seuran julkaisulinjan mukainen ja tiedot ajan tasalla >>