Tervetuloa tapahtumiimme!
Julkaisemme kalenterissa myös muiden järjestämiä tapahtumia. Voit tarjota tapahtumaasi kalenteriin tällä lomakkeella >>.

- Tämä tapahtuma on mennyt.
Ne toiset baletin virtuaalinen ensi-ilta
19.3.2021 @ 18:00 - 19:00
Vapaa pääsy
Karjalan satavuotisjuhlan kunniaksi suomalais-venäläisenä yhteistyönä tehty baletti Ne Toiset/Другие/The Other Ones saa vihdoin 19.3.2021 klo 18 (Suomen aikaa) ensi-illan Petroskoissa.
Meillä kaikilla on mahdollisuus osallistua tuohon ensi-iltaan ja katsoa se suorana lähetyksenä ilmaiseksi культура.рф -sivuston kautta. Linkki lähetykseen: https://www.culture.ru/live/broadcast/13663/serenada-i-drugie-premera-odnoaktnykh-baletov-v-muzykalnom-teatre-karelii .
Ne Toiset esityksestä
Ne Toiset -baletin koreografian on luonut nuori ja lahjakas pietarilainen Valeria Kasparova. Musiikki on suomalaisen säveltäjän Harri Wessmanin käsialaa. Teos käsittelee taipumustamme epäillä muukalaisia – niitä toisia – pahoista aikomuksista epätoivotuin ja traagisin seurauksin. Tanssiteoksen ovat tuottaneet Hannu Hyttinen/Wäinämö Productions Ky ja Karjalan tasavallan Musiikkiteatteri.
Säveltäjä Harri Wessman valottaa teosta seuraavasti: “Ne toiset kertoo siitä, että ihmisen psyykelle on vaaraksi, kun ryhdytään ajattelemaan huonoa toisista. Tarina on sijoitettu Karjalaan, koska sillä on traaginen historia kahden kulttuurin rajamailla, mikä on luonut epäluuloa ihmisten välille.“ Valeria Kasparovan voimakas ja emotionaalinen koreografia tekee henkilöiden mielenliikkeistä käsinkosketeltavia.
Virtuaalinen tapaaminen tekijöiden ja tuottajan kanssa 19.3.2021 klo 16.30–17
Ennen ensi-iltaa klo 16.30–17.00 tekijät ja tuottajat kertovat teoksesta ja sen synnystä (venäjä/englanti). Julkaisemme linkin Zoom-tilaisuuteen tällä sivulla perjantaina 19.3. klo 16.
Aiheeseen liittyvät Tapahtumat
Tapahtumajärjestäjille: Varmistathan, että tapahtumasi on Suomi-Venäjä-seuran julkaisulinjan mukainen ja tiedot ajan tasalla >>